Oslikavanje zagrebačkih pothodnika muralima u 2025. godini
U okviru inicijative za unapređenje vizualnog identiteta javnih prostora i prevenciju nelegalnih grafita, Grad Zagreb u 2025. godini provodi projekt oslikavanja murala u pothodnicima. Financiranje je osigurano putem Gradskog ureda za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove.
Ciljevi projekta
Glavni cilj ove inicijative je sprječavanje nastanka nestrukturiranih i nekvalitetnih grafita u gradskim pothodnicima, koji su važan dio komunalne infrastrukture i svakodnevno ih koristi veliki broj građana. Kako bi se osigurala kvaliteta i primjerena estetika, murali neće sadržavati eksplicitne, uvredljive ili neprikladne motive, već će interpretirati univerzalne ljudske vrijednosti i moguće lokalne simbole. Očekuje se da će vizualno atraktivni murali postati prepoznatljiva mjesta identifikacije te smanjiti daljnje nepoželjne intervencije u prostoru.
Popis pothodnika predviđenih za oslikavanje:
- Pothodnik Savski Gaj
- Pothodnik Utrine – Zapruđe
- Pothodnik Zagrebački Velesajam – Siget
- Pothodnik Sopot
- Pothodnik Avenija Marina Držića – Folnegovićevo naselje
- Pothodnik Ulica kneza Branimira – Ulica Divka Budaka
- Pothodnik Trnjanska cesta – Gredelj
- Pothodnik Ulica Ivana Matetića Ronjgova – Dekanići (kod OŠ Prečko)
- Pothodnik Ulica Ivana Matetića Ronjgova – Tavankutska (kod OŠ Nikole Tesle)
Širenje umjetnosti na druge javne prostore
Osim pothodnika, u sklopu planova potreba vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora predviđeno je oslikavanje još 15 murala na javnim površinama u 8 gradskih četvrti. Vrijednost ovog projekta procjenjuje se na preko 40.000,00 eura, a oslikavat će se i zidovi dječjih vrtića, trgova, košarkaških igrališta, trafostanica i drugih javnih prostora.
Očekuje se da će ova inicijativa doprinijeti ljepšem i uređenijem urbanom prostoru, stvaranju osjećaja pripadnosti i zaštiti javnih površina od daljnjeg vandalizma. Kroz spoj umjetnosti i komunalne funkcionalnosti, zagrebački pothodnici uskoro bi mogli postati pravi primjeri kreativnog urbanog oblikovanja.
Slika: Igor Kralj/PIXSELL